Co to jest smog i jak na nas działa?

Coraz częściej mówimy o tym, jak ważne jest zdrowie i w jaki sposób należy o nie dbać. Co więcej, dbamy o to, by mieć — w zależności od preferencji — suche lub wilgotne powietrze w domu. Kiedy boli nas głowa, to często zwalamy winę na to, że ciśnienie jest za niskie lub za wysokie. Gdy czujemy się wyczerpani, naszą wymówką jest brak odpowiedniej ilości snu. Każda z tych poszczególnych kwestii jest zależna od naszego zachowania, ale i wpływu środowiska. Mówimy o zdrowiu, poszerzając wiedzę na temat świadomości i dążenia do prawidłowego działania w społeczeństwie, gdyż jest ogromnie istotne. Ponadto, na naszej wspólnej drodze staje coraz więcej komplikacji, które sprawiają, że nie tylko jedna osoba ma problem, a setki tysięcy. Jednym z takich wspólnych wrogów jest smog. 
Co to jest smog i jak na nas oddziałowuje? Smog jest substancją, która łączy w sobie mgłę, dymy i spaliny. To właśnie dzięki nim istnieje. Wielu z nas jest odpowiedzialnych za wytwarzanie się tego nieprzyjemnego gazu. Tym razem nie możemy również twierdzić, że inni mają gorzej, bowiem wiele miast w naszym kraju znajduje się w czołówce tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie. Jeśli jesteście ciekawi, czym jest smog i jak na nas wpływa, to zapraszamy do lektury.

 

Smog i jego rodzaje

Smog najczęściej występuje w okresie od listopada od stycznia, jednak nie jest to żadna reguła. Inna odmiana tej substancji preferuje pojawianie się w okresie letnim i w miejscowościach pełnych słońca. Warto mieć na uwadze, że nie jest to problem będący jedynym w swoim rodzaju. Typów smogu mamy aż 4 i nazywamy je następująco:

  • Londyński
  • Los Angeles (fotochemiczny)
  • Kwaśny
  • Elektromagnetyczny


Każdy z nich wyróżnia się inną charakterystyką. Smog Londyński jest tym pojawiającym się między listopadem a styczniem. Najczęściej składa się z sadzy, tlenku azotu, tlenku węgla, tlenku siarki, a także pyłu. Ten typ swoją nazwę zawdzięcza datom 5 grudnia 1952 – 9 grudnia 1952, kiedy smog osiągnął swoją kumulację przez spaliny, dym z kominów i warunki atmosferyczne. W rezultacie ogłoszono katastrofę środowiskową, a finalnie z powodu tej sytuacji śmierć poniosło tysiące mieszkańców Londynu.


Jeśli chodzi o smog w miesiącach i klimatach letnich, to zwany jest on Los Angeles. Składa się z tlenku azotu, węgla i z węglowodorów. Zazwyczaj można go zobaczyć, gdyż znajduje się w formie brunatnej mgły, która unosi się nad miastem. Kolejnym rodzajem jest smog elektromagnetyczny. Nazywany potocznie elektrosmogiem jest tak naprawdę promieniowaniem elektromagnetycznym o rozmaitej częstotliwości. Należy do promieniowania niejonizującego. Jest ściśle związane z przepływem prądu, jak i napięć na liniach energetycznych i tym podobne. Ostatnim z typów smogów jest kwaśny. Zawiera on w sobie spore podobieństwo do rodzaju londyńskiego, lecz nie jest to ten sam gaz. Pojawia się on, gdy brakuje ruchu mas powietrza, a także spora wilgoć przy dużym stężeniu pyłu węglowego wiszącego w powietrzu. Najczęściej swoim wyglądem przypomina mgłę.

 

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Jeśli chodzi o działanie smogu na nasze zdrowie, to jest ono w dużej mierze zależne od naszego stanu. Człowiek, który jest w pełni zdrowy, zupełnie inaczej przeżyje kontakt ze smogiem, niż osoba podupadła na zdrowiu. Nie oznacza to, że skutki dla pierwszego przypadku są znikome. W rezultacie zdrowi mogą doznać stanów zapalnych, nadmiernego zmęczenia, podrażnienia krtani i oczu. Osoby chorujące na astmę często poprzez działanie smogu doznają zaostrzenia się swojej choroby, w wyniku czego często umierają. Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze zbiorem substancji rakotwórczych, które mogą prowadzić do nowotworów gardła, krtani, przełyku, zatok oraz płuc. Według badań aż 30% zachorowań na te choroby, spowodowane są zanieczyszczeniem powietrza. Warto nadmienić, że najgorzej smog wpływa na osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Oczywiście w skład grupy zagrożenia wchodzą także osoby, które mają problemy z układem oddechowym i ci mający wszelkie alergie. Co ciekawe, smog może skutkować problemami z płodnością, nadciśnieniem czy też niedokrwieniem serca.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI