Święta, święta i po świętach, a na horyzoncie widać już kolejne ważne wydarzenie w naszej kulturze. Nadchodzi wigilia Nowego Roku, czyli zwyczajnie mówiąc Sylwester. W kościele katolickim to święto wiąże się imieninami Sylwestra, będącymi wspomnieniem o papieżu Sylwestrze I. Podczas tego dnia celebrujemy koniec roku obecnego, jak i początek przyszłego. Najczęściej urządzamy huczne impresy, koncerty, zabawy, czy bale, aby jak najlepiej jakościowo spędzić ten czas. Co ciekawe, Sylwester nie jest tak starym świętem, jak mogłoby się wydawać. Otóż jego rozpoczęcie opiewa na przełom XIX i XX wieku. W początkowych latach jedynie bogate warstwy społeczne jednak z czasem i uboższe osoby decydowały się na świętowanie Nowego Roku. Finalnie, niezależnie od statusu majątkowego, większość ludzi chętnie celebruje Sylwestra.
Każdy kraj ma jednak inne zwyczaje i to właśnie około XX wieku, rozmaite państwa zaczęły wprowadzać swoje własne tradycje sylwestrowe. Przykładowo, wiele narodowości, jak swój sylwestrowy trunek posiada szampana. Mówi się, że jaki kraj, taki obyczaj i jest to trafne stwierdzenie w tym przypadku. Jeśli jesteście ciekawi, jak obchodzi się Sylwester w innych krajach, to czytajcie dalej. W tym artykule dowiecie się wiele na temat zwyczajów noworocznych aż 5 krajów.
Świętowanie Nowego Roku w tym kraju na początku nie wyróżnia się zbytnio na tle typowych celebracji tego wydarzenia. Co ważne, całe wydarzenie jest nazywane w tamtejszych stronach La Nochvieja. Kiedy jednak przychodzi do odliczania 12 sekund do północy. Wtedy Hiszpanie spożywają po 1 na każde uderzenie zegara, więc łącznie zjadają 12 winogron. Muszą to jednak robić, stojąc cały czas na lewej nodze, aby szczęśliwie wejść prawą nogą w Nowy Rok. Łącząc obie czynności, Hiszpanie wierzą, że dzięki nim następny rok będzie pomyślny.
Ciekawą kwestią są również ubrania, na które decydują się mieszkańcy Hiszpanii w tym dniu. Założenie czerwonej bielizny jest uznawane za zagwarantowanie sobie szczęścia. Jeśli chcecie sobie zapewnić dobrobyt, to idźcie za przykładem Hiszpanów i przywdziejcie tego dnia żółte ubrania. Wspominaliśmy również o częstym spożywaniu szampana, w ramach celebracji tego święta. Należy wrzucić do kieliszka z trunkiem złotą biżuterię, następnie wyciągnąć ją i wypić. Następnie przytulamy wszystkie osoby, z którymi spędzamy ten szczęśliwy dzień. Jest to zwyczaj powielany najczęściej przez partnerów i kochanków, którzy pragną jak najdłużej swoją miłość utrzymać.
Ciekawym faktem jest to, że w Rosji Sylwestra obchodzi się dużo huczniej niż Boże Narodzenie. Ponadto, w tymże kraju Nowy Rok obchodzony jest dwukrotnie, co zdecydowanie wyróżnia go na tle reszty. Według tradycji to właśnie w Nowym Roku Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą prezenty. Data święta również jest nietypowa, bowiem przypada ona na noc z 13 na 14 stycznia, a nie z 31 grudnia na 1 stycznia. Jeśli chodzi o osoby, z którymi owy czas jest celebrowany, to najczęściej jest to rodzina i przyjaciele. Jak w każdym kraju, Rosja również ma swoje wielkie imprezy w największych miastach. Najpopularniejszymi są te znajdujące się na Placu Teatralnym, Twerskim oraz Czerwonym.
W Chinach podobnie, jak w Rosji Nowy Rok wita się dwukrotnie, jednak daty są nieco inne. Najpierw Chińczycy świętują Sylwester wspólnie z większością świata, czyli 31 grudnia. Kolejny czas do celebracji Nowego Roku przypada im między 21 stycznia a 9 lutego, bowiem to właśnie wtedy rozpoczyna się rok chiński. Co ciekawe, w tych stronach jest to ogromnie rodzinne święto, do którego przygotowania idą pełną parą. Należy przecież odpowiednio posprzątać oraz wypędzić duchy. Kolor czerwony jest barwą, którą w Chinach, w czasie sylwestrowym spotkasz najczęściej. Spotkasz się tam także z wieloma rytuałami, jarmarkami i zabawami. Chińczycy wierzą, że posługując się podczas nich czerwonymi lampionami, odstraszają bestię pożerającą ludzi. Wierzy się, że 20 stycznia bóg kuchni przychodzi, by nagrodzić dobre gospodynie, a złe ukarać różnymi psikusami.
Brazylia zdecydowanie słynie z hucznych imprez pełnych kolorów i radości. Chcąc wpasować się w tamtejsze klimaty, powinniście ubrać się na biało, jako omen szczęścia i spokoju na następny rok. Sercem tego święta w Brazylii jest oczywiście Rio de Janeiro. Co roku, można tam spotkać od 1,5 do 2,5 miliona świętujących ten czas. Brazylijczycy składają także dary dla bogini morza Yemanjii. Wówczas wrzucają do wody kwiaty w formie ofiary, lecz musi to następować przed północą. Momentem kulminacyjnym całej imprezy jest kilku, a nawet kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni. Co roku, tej nocy wypala się około 150 ton fajerwerków. W Niemczech zdecydowanie byłoby to karygodne, zważywszy na tamtejszy zakaz jakiegokolwiek korzystania z fajerwerków.
W Meksyku również możemy spotkać ciekawe zwyczaje i przesądy, które występują w tym kraju. Przykładowo, jeśli o północy wyjdziecie tam na ulice w towarzystwie walizki, to macie gwarancję 12 miesięcy przygód i ciekawych podróży. Co ważne, nie musi ona być zapełniona, a zatem nie ma nic do dźwigania. Chcąc pożegnać zeszłoroczne zmartwienia, Meksykanie palą papierowe kukły. Ostatnimi czasy, owe kukły są charakteryzowane na osoby medialne, bądź polityczne. W ten sposób mieszkańcy Meksyku pragną zapewnić mniej ich obecności w przyszłym roku. Jeśli, więc pragniecie spędzić Sylwestra w nieco wakacyjnym i szalonym klimacie, to Meksyk będzie idealny.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI
SPIS TREŚCI