Każdy z nas, podczas jednej z dłużących się lekcji lub odkrycia braku mydła w szkolnej łazience zastanawiał się, jak to wygląda w innych krajach. Choćby, czy w USA szkoła rzeczywiście wygląda, jak w amerykańskich filmach? Albo, czy szkolne mundurki w brytyjskich placówkach nauczania są obowiązkowe? Dlaczego w Indiach jest tak niski poziom nauczania dla osób, których nie stać na prywatne nauczanie? Przede wszystkim, jak wygląda szkoła w innych kulturach? Każde z tych pytań jest bardzo trafne. Przecież jesteśmy ciekawi świata i pragniemy wiedzieć coraz więcej. Z powodu ciekawości wielu z Was, postanowiliśmy zaznajomić się z tematem i przekazać go Wam. Już nie musicie szukać w innych źródłach! Zebraliśmy wiele informacji, które sprawią, że albo zechcesz uciec do innego Państwa, albo pokochasz, to co mamy u siebie. Sprawdź sam!
Ostatnimi czasy, dużo informacji pojawia się na temat szkolnictwa w tym kraju. Przede wszystkim, dzieci szkołę podstawową zaczynają podobnie do nas — okolice 6. do 7. roku życia. W przeciwieństwie do nas ma ona jednak aż 9 klas. Jeśli chodzi o semestry, to jeden trwa 40 tygodni, a cała szkoła rozpoczyna się mniej więcej pod koniec sierpnia, a kończy na początku czerwca. Skąd jednak to zamieszanie, o którym wspomnieliśmy? Otóż w Szwecji uczniowie otrzymują zasiłek w wysokości 1050 koron miesięcznie. O tym czy pieniądze zostaną przeznaczone bezpośrednio dziecku, czy też rodzina wyda je, na rzeczy dla potomka decydują rodzice. Ponadto, szkoła zapewnia bezpłatne książki, jak i szafki, czy obiady. Niekiedy nawet darmowe są również laptopy lub bilety miejskie, jeśli uczeń ma daleko do domu! Wydaje się cudowne. Jeśli chodzi o szkołę podstawową, jest ona obowiązkowa do ukończenia 16. roku życia. Następnie, po ukończeniu tego etapu uczeń podejmuje decyzję czy będzie kontynuował naukę, czy też przystąpi do pracy.
Tutaj sprawa jest niestety nieco mniej przyjemna. Dlaczego? W indyjskich placówkach nauczania, które są obowiązkowe publicznie, poziom jest naprawdę niski. Często, nauczycielami są osoby, które skończyły zaledwie szkołę podstawową lub nawet to im się nie udało. Co więcej, dochodzi do sytuacji, kiedy osoba nauczająca danego przedmiotu, niekoniecznie ma o nim jakiekolwiek pojęcie. Jeśli chodzi o placówki prywatne, to ich poziom jest znacznie wyższy, lecz nauka w owej szkole jest dosyć kosztowna. Co ciekawe, dzieci w tym kraju zaczynają edukację bardzo wcześnie, gdyż szkołę podstawową lub przedszkole zaczynają w wieku 3 lat, a kończą w wieku 6. Następnie do 14 roku życia uczęszczają do gimnazjum. W 10 klasie dzieci mogą zdawać maturę i aplikować na studia, lecz od 10 do 12 klasy liceum jest płatne, co wyklucza wielu uczniów z takiej możliwości.
Szkoła w USA zaczyna się w okolicach połowy sierpnia lub początku września. Natomiast, jej koniec przypada na koniec maja albo początek września. Tutaj nieobecności w szkole są bardzo kontrolowane i trzeba je, jak najszybciej usprawiedliwiać. Zajęcia w szkole trwają mniej więcej do godziny 16, a przerwa na lunch trwa od pół godziny do godziny. Oceny w szkole idą wedle alfabetu od A do F. A jest najwyższą oceną, a F najniższą. Ponadto, szkoła podstawowa i średnia są obowiązkowe. Taką naukę zaczyna się ok. 6 roku życia, a kończy w wieku ok. 18 lat. W przeciwieństwie do nas, w amerykańskiej placówce średniej można wybrać sobie 7 przedmiotów, na które młodzież będzie uczęszczać. Co ważne, amerykańskie szkoły przywiązują ogromną uwagę do rozwijania pasji. Stąd też szkoła oferuje masę zajęć dodatkowych, poczynając od sportu (m.in. lacrosse, futbol, cheerleaderki), kończąc na muzyce (nauka gry na instrumentach, malarstwo itp.). Nauczycielom zależy na tym, by dzieci chciały się uczyć i egzekwują to raczej byciem przyjaznym wobec uczniów.
Dzieci w Wielkiej Brytanii naukę rozpoczynają już w wieku 5 lat, a kończą — w zależności od chęci — w wieku 16-19 lat. Lekcje w szkołach zaczynają się o godzinie 9.00, zaś ich finał następuje o 15.00. Anglia posiada trymestry, czyli 3 semestry, które są od dzielone ok. 2-3 tygodniami przerwy. W których skład wchodzą:
- jesienny (trwający od września do grudnia)
- wiosenny (od stycznia do kwietnia)
- letni (trwa do lipca)
Co ciekawe, w połowie każdego z nich, następują tygodniowe przerwy, aby uczniowie mieli możliwość odpoczynku. Jeśli chodzi o oceny, to są podobne do tych w USA, lecz najgorszą oceną jest G, a nie F. Jeśli uczeń otrzyma ocenę U, a oznacza to, że nie zdaje. Schludny ubiór to bardzo istotna sprawa. Z tego powodu, uczniowie zobowiązani są do noszenia mundurków. Nauczyciele są wymagający, ale bardzo przyjaźni.
Jak widać powyżej, jaki kraj taka szkoła. Wszelkie dogodności nie zależą od tego, że dane kraje są za naszą granicą, co widać w przypadku Indii. Ponadto, warto pamiętać, że choć szkoły w USA i Wielkiej Brytanii wydają się atrakcyjne, to ich poziom nauczania jest dosyć niski. Warto pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Ilość nauki geografii w USA jest widocznie niska, co widać w wywiadach z amerykanami, którzy niekoniecznie odznaczają się podstawową wiedzą. Szwecja to kraj, w którym nauka przynosi same korzyści, więc z pewnością można czuć się zachęconym. Mimo wszystkich plusów i minusów warto wybrać się na wymianę lub Erasmusa, do któregoś z tych krajów, by na własnym doświadczeniu przekonać się, co i jak. Każdemu odpowiada inny tok nauczania, więc z pewnością byłaby to ciekawa przygoda.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI