Nauka, praca i wiele innych rzeczy w naszym życiu wymagają od nas pełnej koncentracji oraz skupienia. Niestety, życie pełne stresu, potrzeba ciągłego kontaktu z innymi, czy myśli o problemach nie pomagają, a wręcz przeciwnie. Ciągłe niepokojące myśli kotłujące się w głowie, znacznie wpływają na nasze myślenie. Co więcej, także na podejmowanie decyzji, czy skuteczne i profesjonalne spojrzenie na daną sprawę. Brak przywiązania odpowiedniej uwagi do danej sprawy, może skutkować przykrymi konsekwencjami. Dlatego też tak ważne jest, by mieć odpowiedni sposób na zimne kalkulacje każdej istotnej sprawy. Dzięki temu nie będziecie mieli problemu z pracą pomimo niekomfortowych warunków. Koncentracja i jej poprawa nie są tak trudne, jak może się wydawać.
Czym właściwie jest omawiany przez nas temat? Koncentracją nazywamy zjawisko, które polega na skoncentrowaniu uwagi i skierowaniu jej na konkretną sprawę, myśl, przedmiot itp. Jest ona potrzebnym bodźcem podczas nauki (tzw. kłucia na blachę), czy też wymagającej pracy i umysłowej, i fizycznej. Bez niej, możemy kończyć zadania bardzo niechlujnie, z wieloma błędami i narobić sobie problemów na przykład z szefostwem. Jak temu zapobiec? To proste! Wystarczy znać odpowiednie techniki, dzięki którym wasza uwaga będzie w pełni nierozproszona i skupiona na konkretnej rzeczy. W tym artykule dowiecie się zatem, jakie są sposoby na skuteczną koncentrację.
Oczywiście, aby móc dobrze zadziałać na koncentrację, należy znać pomocne wskazówki. Przychodzimy z pomocą! Pierwszą ważną kwestią jest zmiana dotychczasowego nawyku picia porannej kawy. Zmieńcie ją na Yerba Mate! Herbata ta, wspomaga koncentrację, pobudza nasz organizm do pracy, łagodzi objawy zmęczenia, a nawet pozytywnie wpływa na przemianę materii. Nie jest to oczywiście jedyna zmiana, na jaką powinniście się zdecydować. Odstawiamy cukry proste, używki, tłuste potrawy i zastępujemy je owocami, warzywami oraz ziołami. Zdrowy człowiek powinien przecież przyjmować dziennie aż pół kilograma warzyw i owoców. Zaspokojenie tej potrzeby to bez wątpienia strzał w dziesiątkę. Pozwólcie sobie na słodkości w formie gorzkiej czekolady (co najmniej 70%). Ta z kolei zawiera pirazynę, która usprawnia myślenie.
Postawcie na odpowiednią suplementację kwasów omega-3. Świetnie wpływają one na pracę mózgu, więc zalecamy spożywanie ich każdego dnia. Nawadniajcie się! Podstawą jest, by każdego dnia spożywać 2 litry wody. Bez nawodnienia nasza mózg niezależnie od jakichkolwiek czynników będzie pracował ze spowolnieniem, a tego z pewnością nie chcemy. W tych czasach dosyć powszechną opcją jest praca zdalna, czyli taka, która odbywa się w domu. Warto zadbać o komfort wykonywania zadań, dlatego musicie stworzyć odpowiednie stanowisko pracy. Powinno być schludne, uporządkowane i takie, w którym na pewno się nie rozproszycie. Wspomnieliśmy o zmianach w diecie i otoczeniu, lecz czego jeszcze trzeba, by poprawić koncentrację?
Koncentracja składa się z różnych czynników i właśnie rozmaite rzeczy wpływają na jej pracę. Przykładowo, odpoczynek umysłowy to bardzo ważna kwestia i powinien mieć miejsce każdego dnia. Nasz mózg nie jest przystosowany do ciężkiej pracy przez cały czas, więc daj mu i sobie nieco odetchnąć. Kolejną kwestią są codzienne spacery na świeżym powietrzu, które wspomagają naszą aktywność fizyczną i dotlenienie. Będąc już przy temacie ruchu, warto zadbać o swoją sylwetkę lub nawet kondycję, warto zdecydować się na regularne ćwiczenia. Nie mówimy od razu o byciu sportsmenami, lecz jazda na rowerze, rolkach, czy też bieganie to zdrowa forma spędzania czasu, która odpowiednio przyczyni się do pracy waszych mózgów. Warto mieć to na uwadze.
Zaplanujcie swoje przyszłe działania, aby mieć pewność, że wszystko wykonacie na czas. Roztrzepanie nie jest korzystne dla naszego myślenia, a tym działaniem można je zniwelować. Koncentracja to zjawisko, które ma miejsce w umyśle, dlatego warto go trenować. Mowa o układaniu puzzli, rozwiązywaniu sudoku, częstym czytaniu, jak i zapamiętywaniu wierszy oraz piosenek. Nie tylko umysłowymi ćwiczeniami człowiek żyje, więc warto zdecydować się także na te manualne. Przykładowo, może być to rysowanie, składanie modeli, czy korzystanie z niedominującej ręki podczas wykonywania codziennych czynności. Jak widać, praca nad sobą nie jest czymś trudnym, a dzięki wyrabianiu w sobie dobrych nawyków, możemy wiele zmienić. Postawcie na samoświadomość i cieszcie się efektami, które z pewnością zaskoczą.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI