Ekologia to w tych czasach bardzo popularne działanie na rzecz środowiska. Mimo że wielu ludzi angażuje się w działania na jej rzecz właśnie z powodu mody to nic złego. Jeżeli takie posunięcia mają dobre efekty, to nawet lepiej, że są popularne. A właściwie to, do czego przyczynia się ekologia? Przede wszystkim, do poprawy jakości środowiska naturalnego. Co więcej, ma to duży związek człowiekiem, gdyż jego życie ma ścisły związek ze środowiskiem naturalnym. Tutaj pojawia nam się bardzo ważne pytanie. Co możemy zrobić, by wspierać działania ekologiczne? Otóż mamy na to kilka pomysłów:
Jest to zaledwie początek działań, od których możesz zacząć swoje działanie na rzecz ochrony środowiska. Wiele krajów całkowicie poświęciło się ekologii i jest to dla nich codzienność, nieodbiegająca od normy. Tak, więc poniżej przedstawiamy kilka państw oraz ich stosunki do ekologii.
Ten kraj jest proekologiczny i od wielu, długich lat świetnie spisuje się w dbaniu o naszą planetę. Przykładowo, przeciętny Duńczyk w ciągu roku zużywa ok. 4 torby foliowe. W przypadku Polaków rocznie na jednego przypada ich aż 490! Nasza mentalność sprawia, że pakujemy do nich wszystko, co się da — owoce, mięso, cukierki... A wystarczyłyby nasze własne, wielorazowe torby, bądź papierowe opakowania. Ponadto, mieszkańcy Danii, ogromną wagę przywiązują również do ekologicznej uprawy roślin, jak i hodowli zwierząt. Jak to działa? Poprzez eliminację środków syntetycznych. Dzięki temu środowisko nie jest zatruwane, a produkty są doskonałej jakości.
Na dodatek, Dania z roku na rok zwiększa produkcję ekologicznej żywności o dziesiątki procent. Kraj ten wprowadził również specjalne etykiety i znaczki świadczące o ekologicznym pochodzeniu żywności. Warto wspomnieć, że to właśnie Duńczycy stanowią największy procent konsumentów ekologicznej żywności. Nie bez powodu Dania znajduje się na szczycie listy najbardziej ekologicznych państw. Możemy przede wszystkim brać z niej przykład.
Przedstawiamy kolejne państwo, które stawia na piedestale dbałość o naturę. Co ciekawe Luksemburg, w co najmniej jednej sprawie nie ma sobie równych. Od niedawna jest to kraj, który jako jedyny na świecie posiada darmowy transport publiczny! Wszystko to, aby ludzi zachęcić do jazdy nieco bardziej zdrowym dla natury środkiem transportu. Warto wspomnieć, że większość rodzin posiada więcej niż jeden samochód, a zanieczyszczenia z pojedynczej rodziny stają się podwójne, a nawet potrójne. W tym celu Luksemburg wprowadził taką opcję, która ma ograniczyć ruch samochodowy. Dlaczego? Gdyż jest on bardzo niebezpieczny pod względem wydzielanych gazów i prowadzić do wydzielania się smogu. Co więcej, mieszkańcy owego księstwa przywiązują ogromną wagę do świadomości zanieczyszczenia środowiska. Jest to skutkiem, wysokiego poziomu zanieczyszczenia NOx w tym obszarze.
Od pewnego czasu Szwajcaria przywiązuje ogromną wagę do zmiany złych nawyków swoich obywateli. Sprawa idzie bardzo dobrze, skoro znaleźli się w tym zestawieniu. Kraj ten jest bardzo unowocześniony, co widać choćby po systemie smart city. Polega on na zapobieganiu rozrastania się wszerz danych miast i zagospodarowywania wolnych przestrzeni. Przykładem takiego miasta, a właściwie dzielnicy jest Greencity Zürich. Osiem hektarów zaopatrzonych w ten sposób, które mają korzystać w 100 procentach z energii odnawialnej. Poza takimi unowocześnieniami, których całą masę trudno tu zamieścić Szwajcaria stawia przede wszystkim na zieleń. W każdy miejscu jesteś w stanie znaleźć sadzonki, drzewa, kwiaty. Na dodatek, w Genewie znajduje się specjalna linia elektrycznych autobusów miejskich, które nie generują zanieczyszczeń powietrza. Podobno, według badań ekspertów pozwala to zredukować emisję CO2 o około 1000 ton rocznie! Szwajcaria, idąc z duchem czasu i technologii osiąga ogromne sukcesy i tworzy świetne unowocześnienia w zakresie ekologii.
Okazuje się, że Brytyjczycy również nie ustają w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W Wielkiej Brytanii panuje moda na zdrowy tryb życia, jak na świadomość ekologiczną. Z tego względu rezygnuje się z plastikowych toreb i stawia się na ekologiczne rozwiązania. Jednym z takich, jest ekologiczna żywność, na której bardzo Brytyjczykom zależy. Jednak z powodu Brexitu pojawił się problem z eksportem. Kiedy Brytania znajdowała się jeszcze w Unii, przewóz ekologicznej żywności do innych krajów europejskim był właściwie bezproblemowy. W tym momencie towary żywieniowe eksportowane z Wielkiej Brytanii są ściśle nadzorowane. Wszystkie towary muszą być produkowane w jednostce z określonymi certyfikatami. Tak, więc kontrola sprawdza oznaczenia i dopiero wtedy przepuszcza żywność. Natomiast Irlandia Północna prowadzi swój eksport niezmienne, nie martwiąc się żadnymi kontrolami.
Na ostatnim miejscu naszego zestawienia uplasował się kraj języka miłości. Jak widać, nie chodzi jedynie o miłość romantyczną, ale też tę do otaczającego nas świata. Jednym z ważnych francuskich przedsięwzięć w kwestii ekologii są nakazy oznaczania pojazdów drogowych naklejką ekologiczną Crit'Air. Ich zadaniem jest odróżnienie przyjaznych środowisku pojazdów, od tych, które działają na nie wręcz przeciwnie. Ponadto, Francja posiada na swoich terenach strefy ekologiczne — co to właściwie jest? Są to obszary, do których można wjechać, jedynie posiadając ową naklejkę, czyli będąc przyjaznym dla środowiska kierowcą. Są to tzw. Strefy Niskiej Emisji Spalin. Co ciekawe, niestosowanie się do narzuconych przez władze wymogów skutkuje sporymi grzywnami. Jest to świetne rozwiązanie, aby oczyścić powietrze i wdychać jedynie naturalną woń natury. Duży plus dla Francji!
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI