Polska jest krajem często niedocenianym, zwłaszcza przez jej mieszkańców. W tym przypadku świetnie sprawdzi się powiedzenie: "cudze chwalicie, swego nie znacie". Nie jest to oczywiście reguła, lecz dosyć często można usłyszeć, jak dobrze jest za granicą. Oczywiście, że wyjazdy do innych Państw w formie wakacji to niemal must have, natomiast nie zamykajmy się tylko na to. Piękno polskich miast jest ogromne, dlatego warto nieco zmienić punkt widzenia i docenić to, co znajduje się wokół nas. Z pewnością spojrzycie na Polskę z innej strony, zwiedzając zakątki, w których jeszcze nie byliście. Zaskoczyć może was wtedy, jak mało własnego kraju poznaliście. Masa zabytków, fantastyczne restauracje, czy też malownicze widoki to zaledwie początek atrakcji, jakie czekają na Was. Wiadome jest to, że nie każde miasto — zwłaszcza małe — posiada wachlarz rozrywek do zaoferowania, lecz te największe oferują jeszcze więcej. Możecie je znać ze słyszenia, jak i zdjęć, lecz rzeczywistość jest zupełnie inna i zachęcamy, abyście przekonali się o tym na własną rękę. Z tego też powodu, poniżej przedstawiliśmy charakterystyki największych polskich miast i zaproponowaliśmy ciekawe atrakcje w każdym z nich.
Pierwsze miejsce należy oczywiście do naszej stolicy. Powierzchnia wynosząca ok. 520 000 kilometrów kwadratowych, połączona z ilością niemal 1 800 000 mieszkańców robi spore wrażenie. Co warto zwiedzić poza Pałacem Kultury i Nauki? Łazienki Królewskie, w których możesz spotkać pawie, ale i ujrzeć piękne, zielone tereny. Jeśli jesteś fanem zabytków, to Zamek Królewski wraz z Placem Zamkowym, a także Stare miasto, podbiją Twoje serce! Dla fanów zakupów przygotowaliśmy propozycje, jakimi są Złote Tarasy, jak i Galeria Mokotów. Z pewnością świetnie spędzicie tam czas, a plusem pierwszej z opcji jest lokalizacja w samym centrum. Warto również odwiedzić słynne Schodki nad Wisłą, na terenie, których znajdują się bary oraz miejsca, w których można coś przekąsić. Co ciekawe, w tym miejscu często odbywają się niespodziewane koncerty i eventy.
Przedstawiamy miasto, którego wielkość opiewa na prawie 330 kilometrów kwadratowych, zaś ludność liczy prawie 780 tysięcy. Spośród wielu propozycji spędzania czasu — poza odwiedzeniem Wawelu — polecamy zajrzeć do drugiego najstarszego teatru w Polsce. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej powstał w 1781 roku, więc będzie gratką dla ludzi lubujących się w historii. Jeśli preferujecie coś przekąsić pomiędzy zwiedzaniem, warto zajrzeć do Mr Pancake & Pizza Boyz, gdzie poznasz ciekawe smaki. Mowa, chociażby o pizzy z frytkami, czy też chrupkami Cheetos. Miłośnicy książek mogą zapiąć pasy i ruszyć w stronę Biblioteki Jagiellońskiej posiadającej status biblioteki narodowej.
Trzecia na podium znajduje się Łódź mająca ok. 300 kilometrów kwadratowych i mniej więcej 672 tysiące liczby zaludnienia. Owe miasto to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich, posiadających aż 19 uczelni. Bez względu na swoją wiarę, naprawdę warto, jest zwiedzić architekturę sakralną tej miejscowości, która mnogością ogromnie zaskakuje. Będąc w tym temacie, zachęcamy do odwiedzenia Cmentarzu Żydowskiego będącego jednym z największych w Europie. Miłośnicy zieleni, również nie zostaną pominięci! W Łodzi bowiem znajduje się Park Źródliska, którego powierzchnia ma 17,2 h, a data założenia tego miejsca to 1840 rok. Kolejną propozycją do odwiedzenia jest Aleja Gwiazd, znajdująca się po obu stronach ul. Piotrkowskiej, pomiędzy ulicą 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina.
W tym przypadku mamy do czynienia z miastem wielkim na 292,82 kilometrów kwadratowych oraz liczbą zaludnienia opiewającą na 641 928. Krasnale to zdecydowanie broszka Wrocławia, jednak posiada on inne, ciekawe miejsca. Przykładowo Wrocławskie Zoo, które jest najstarszym ogrodem zoologicznym na obecnych ziemiach polskich, gdyż jego otwarcie odbyło się 10 lipca 1865. Sąsiadująca z ogrodem Hala Stulecia będąca od 2006 roku uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO to miejsce, które równie zasługuje na zwiedzenie. Oprócz ciekawej obecności architektury często odbywają się w niej koncerty i wydarzenia, takie jak choćby Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Jeśli po skończonym zwiedzaniu będziecie chcieli skoczyć na drinka, to Wyspa Słodowa będzie miejscem równie idealnym, co klimatycznym do tego zamiaru.
Na ostatnim miejscu naszego zestawienia plasuje się miasto o powierzchni 261,91 kilometrów kwadratowych i ilości mieszkańców liczącej 532 048. W Poznaniu znajduje się największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce, mianowicie Międzynarodowe Targi Poznańskie. Na terenie Starego Rynku znajduje się ratusz ze słynnymi trykającymi się na jego wieży koziołkami. Ciekawym miejscem do zwiedzania może być Prezydencki Schron Przeciwatomowy z lat 60, który został udostępniony dla turystów w 2013 roku. Doskonałym punktem do odwiedzenia może być Zamek Cesarski powstały dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II, będący najważniejszą budowlą w dzielnicy Cesarskiej.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI