Jak Olejować Włosy? - Wskazówki i Porady

Jak olejować włosy? Problem z wyglądem włosów miał zapewne każdy z nas. Niektórzy męczą się z wypadaniem włosów, inni z przetłuszczaniem skóry głowy, a jeszcze inna grupa osób ma problem z przesuszonymi końcówkami. Jak temu zaradzić i od czego zależą owe problemy? Aby poradzić sobie z męczącymi nas trudnościami w kwestii włosów, warto zapoznać się z pojęciem równowagi PEH, jak i rodzajami porowatości. Zapewne brzmi to, jak czarna magia, lecz nie ma się czego obawiać. Na równowagę PEH składają się — zawarte w nazwie — proteiny (P), emolienty (E) oraz humektanty (H). W zależności od ich nadmiarów lub niedoborów nasze włosy mogą się różnie zachowywać. Dlatego też warto zadbać o świadomość w kwestii tego, czego one potrzebują. Ta zasada tyczy się również faktu, czy jakiej porowatości są nasze włosy. Wciąż niezrozumiałe? Zatem zapoznaj się z naszym artykułem, a my nakreślimy cały temat.
 

Równowaga PEH a olejowanie włosów

Proteiny
Jeśli masz problem ze strączkowaniem się włosów, to zdecydowanie potrzebują one protein. To samo tyczy się ich zbyt dużego obciążenia. Jednak ta część równowagi PEH jest zdecydowanie najbardziej sprzeczna ze wszystkich. Dlaczego? W przypadku elektryzowania, puszenia, suchości, czy plątania włosów trzeba przystąpić do "testowania". Otóż jeśli chodzi o proteiny, w każdej z tych opcji może być ich za mało lub za dużo. W takiej okoliczności dość ważna jest świadomość porowatości swoich włosów. Pomoże to naprowadzić Cię na to, czy warto zawrzeć więcej, czy mniej protein w swojej pielęgnacji.
 

Emolienty
Jeśli chodzi o literkę "E" to sprawa jest znacznie bardziej przejrzysta i łatwiejsza do rozpoznania. Jeśli Twoje włosy się strączkują i wydają się obciążone to zdecydowanie warto odstawić emolienty. Natomiast w przypadku puszenia, plątania, suchości i elektryzowania się trzeba je wdrożyć w pielęgnację. Tak jak w kwestii każdej z literek PEH można sięgnąć po emolientową odżywkę. Nakłada się ją pod koniec mycia i po kilku minutach spłukuje. Zamyka to strukturę włosa. W przypadku, gdy nie możesz stosować emolientów, możesz zamknąć strukturę włosa, polewając włosy zimną wodą.
 

Humektanty
Kiedy Twoje włosy są obciążone i się strączkują to musisz sięgnąć po humektanty. Natomiast jeśli masz kłopot z plątaniną i puszeniem się to natychmiast je odstaw. W przypadku suchości i elektryzowania się należy eksperymentować na podstawie porowatości włosa. Stąd tak ważna jest świadomość tego faktu. Pomoże to zrozumieć, na co postawić, kiedy mamy wahanie między stosowaniem a odstawieniem, któregoś z elementów PEH.


Porowatość włosów


Porowatość włosów dzieli się na trzy rodzaje: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. W ramach wykazania, jakiej porowatości są Twoje włosy, zalecamy zrobić Test na porowatość.
 

Niskoporowatość
Ten rodzaj porowatości charakteryzuje się byciem wymarzonym. Włosy niskoporowate bowiem są idealnie zdrowe, nawilżone i gładkie, a dosyć często przypominają taflę. Są dosyć trudne w stylizacji, gdyż rzadko która z nich jest w stanie się na nich długo utrzymać.
 

Średnioporowatość
Włosy tego rodzaju również posiadają naturalny blask, natomiast posiadają ogromną tendencję do elektryzowania się i puszenia. Ich podatność na stylizację jest dosyć średnia, więc nie wszystko może się udać.
 

Wysokoporowatość
Wysoka porowatość włosów jest widoczna poprzez ich puszenie, elektryzowanie się, czy też matowość i wysuszenie. Łatwo się moczą i równie łatwo się suszą. Trudno je obciążyć, natomiast bardzo łatwo wystylizować. Tak więc stajemy przed pytaniem, jak olejować włosy o różnych porowatościach i dopełniać je pielęgnacją?


Jak olejować włosy? - 3 możliwości


Jedną z podstaw świadomej pielęgnacji włosów jest olejowanie. Jak olejować włosy i na czym polega olejowanie? Otóż polega ono nałożeniu konkretnego oleju na włosy, na określony czas. Następnie nakładamy maskę do włosów na kilka minut, aby cały zamysł się udał i zmywamy. Później przystępujemy do naszej typowej, codziennej pielęgnacji włosów (łącznie z ich myciem). Po olejowaniu włosy będą miękkie i lśniące, a im częściej taki zabieg będziemy przeprowadzać, tym zdrowsze się staną. Olejowanie można wykonać na mokro, sucho i na podkład. Pierwsza opcja to nałożenie oleju na zmoczone włosy i odczekanie kilku godzin. Drugą opcję zalecamy na noc i nakładamy olej na suche włosy, odczekujemy kilka godzin (lub całą noc) i zmywamy. Olejowanie na podkład (np. aloes) powinno trwać nie więcej niż 40 minut, chyba że owy podkład jest przygotowany, tak, by nie tracić swoich właściwości przez kilka godzin. 
 

Jak olejować włosy w zależności od porowatości?

Włosy o różnych porowatościach mają różne zapotrzebowanie na konkretne składniki. Tyczy się to także olejów, po jakie sięgamy.


Wysokoporowate włosy świetnie prezentują się po użyciu olejów z pestek winogron, dyni, arbuza, czy też z nasion bawełny i malin. Warto również postawić na olej lniany, konopny, słonecznikowy, jak i olej z orzechów włoskich.
 

Średnioporowate włosy potrzebują olejów, takich, jak olej ryżowy, rycynowy, oleje z nasion marchwi, pietruszki, pokrzywy, brzoskwini i kozieradki. Dobrym posunięciem może być wdrożenie olejów z masła shea, a także arganowy, sezamowy i makadamia. Warto pamiętać, że średniopory doskonale chłoną oleje jednonasycone.
 

Niskoporowate włosy ubóstwiają oleje nasycone i masła. Dlatego też doskonałym pomysłem przy olejowaniu będzie sięgnięcie po olej kokosowy lub babassu. Jeśli chodzi o masła, to zalecamy sięgnąć po masło mango, kakaowe, cupulacu, czy shea.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co oznacza PEH?

PEH to skrót od Protein, Emolientów i Humektantów, które są potrzebne naszym włosom. Zazwyczaj zawarte są w maskach, odżywkach i olejach, a naszym zadaniem jest dawkowanie ich naszym włosom, w zależności od potrzeb.