Pałac pamięci, czyli jak zapamiętywać

Każdy z nas podczas nauki mierzył się z problemem, jakim jest zapamiętanie całej masy informacji. Kolorowe zakreślacze, dodatkowe notatki, czy głośne myślenie przy uczeniu się jest pewnie dosyć znajome. Niestety, dosyć często takie techniki zawodzą i przyswajanie wiedzy, staje się jeszcze trudniejsze. W szkole rzadko można dowiedzieć się jakie są skuteczne techniki zapamiętywania. Jest to bardzo krzywdzące, gdyż oczekuje się od uczniów, że będą mieli wykute wszystko na blachę, a duża część z nich nie ma pojęcia, jak to osiągnąć. Jednym z narzędzi, które mogą pomóc w skutecznym przyswajaniu wiedzy, jest pałac pamięci. 

Taki rodzaj przyswajania wiedzy można zauważyć w popularnym serialu opowiadającym o losach słynnego Sherlocka Holmesa. Jeden z wrogów głównego bohatera posiadał takie miejsce w swojej głowie, skąd czerpał całą masę zanotowanych wcześniej informacji. Pałac pamięci możemy znaleźć w pojęciu psychologicznym i mnemonicznym. W poniższym wpisie przedstawimy wszelkie informacje na temat tej skutecznej i bardzo ciekawej techniki. Mamy nadzieję, że Twoja pamięć już nigdy Cię nie zawiedzie!

 

Pałac pamięci — definicja

Pałac pamięci to zaawansowany system, który w dużej mierze opiera się na skojarzeniu obrazów z miejscami w komfortowym miejscu, umieszczonym w naszej głowie. Oczywiście, może to być znane pomieszczenie, które przywodzi na myśl pozytywne odczucia i bezpieczeństwo. Często wizualizuje się choćby bibliotekę, gdyż przywodzi ona na myśl wiedzę i mądrość. Jednak nie jest to żadna reguła, której trzeba się trzymać. Otóż to konkretne miejsce powinno być tylko Twoje, jak również łatwe do wizualizowania. Wszystko po to, byś nie tracić czasu na przypominanie sobie całego pomieszczenia, a skupieniu się na docelowym przyswajaniu wiedzy. Posługując się swoim umysłem, umieszcza się w nim symbole informacji, które pragniemy zapamiętać. Przykładowo, może to być książka, w której znajdziemy całą wiedzę na dany temat. To tak, jakbyśmy sięgali po podręcznik w poszukiwaniu konkretnych informacji, tylko że w swojej głowie. Ta technika pamięciowa może odmienić Twój dotychczasowy sposób przyswajania wiedzy.

 

Historia techniki pamięciowej

Mówi się, że technika, jaką jest pałac pamięci, miała swoje zastosowanie już w starożytności. Jest wiele legend na ten temat, które można znaleźć w zakątkach internetu. Jedna z nich opowiada o liryku greckim pochodzącym z wyspy Keos, Symonidesie. Według tejże opowieści opuszcza on ucztę, w której brał udział jako gość. Chwilę po tym, cały budynek runie, miażdżąc jej uczestników.  Podobno, Symonides, korzystając z techniki pałacu pamięci, zapamiętał miejsca, w których siedzieli poszczególni biesiadnicy. Dzięki temu można było odkryć tożsamości, każdego z nich.
Oznacza to, że ten słynny mnemoniczny system jest używany od tysięcy lat. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że tak rzadko się o nim mówi. Lekcje historii mogłyby posiadać taką wzmiankę, choćby po to, by wzbudzić ciekawość uczniów. Ci poszukując dalszych informacji, na trafiliby mnemonikę i sami dotarliby do pałacu pamięci.

 

Pałac pamięci a mnemotechnika

Czym właściwe jest mnemotechnika, o której wspominamy? Jest to jakakolwiek technika, która pozwala na skuteczne zapamiętywanie, jak i odzyskiwanie poszczególnej wiedzy zawartej w naszym mózgu. Pozwala to na lepsze rozumienie faktów, jak i ćwiczenie pamięci. Co łączy pałac pamięci w mnemotechniką? Otóż fakt, że pałac jest odłamem tejże techniki. Jest to jeden ze sposobów zawartych w tym szeroko rozumianym pojęciu. Tak, więc podczas szukania informacji w tym temacie, nie powinno was zdziwić pojęcie mnemotechniki, gdyż jest z nim ściśle powiązane. 
Jeśli chcesz podjąć się próby stworzenia własnego pałacu pamięci, to masz na to doskonałe warunki. Bowiem nasz tekst to zdecydowanie źródło informacji w tym temacie. Jednakże, jeśli pragniesz wiedzieć więcej to bardzo dobrze. Poszerz swoją wiedzę o inne artykuły, a także sprawdź poradniki, które przedstawiają, jak krok po kroku stworzyć własny pałac pamięci. Mamy nadzieję, że nasz artykuł otworzył Ci głowę i nie spędzisz kolejnych godzin na bezsensownym czytaniu tego samego tekstu. Pomyśl o swoim własnym miejscu pełnym wiedzy, które pozwoli Ci na ciągły rozwój, a nie stanie w miejscu.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co to jest pałac pamięci?

Pałac pamięci to zaawansowany system, który w dużej mierze opiera się na skojarzeniu obrazów z miejscami w komfortowym miejscu, umieszczonym w naszej głowie. Oczywiście, może to być znane pomieszczenie, które przywodzi na myśl pozytywne odczucia i bezpieczeństwo. Przechowywujemy w nim wiedzę na wszelkie tematy.